Wodospad Szklarki w Karkonoszach

Szklarska Poręba – odwiedź miasto Ducha Gór razem z dziećmi

Ze Szklarską Porębą silnie wiąże się barwna legenda o władcy Karkonoszy, która do dziś budzi żywe zainteresowanie badaczy, literatów i muzyków. Obecnie możesz się udać w podróż śladem tej baśniowej postaci. Magiczny Szlak Ducha Gór to atrakcja turystyczna z elementami gry terenowej przygotowana specjalnie dla dzieci. Sprawdź, jakie atrakcje Szklarska Poręba oferuje najmłodszym!

Z tekstu dowiesz się:

  • co zwiedzisz z dziećmi w Szklarskiej Porębie,
  • jakie noclegi w Szklarskiej Porębie pozwolą Ci się cieszyć wyjątkową atmosferą tego miasta.

Duch Gór o wielu imionach to bohater czeskich, niemieckich i polskich legend – jest znany jako Karkonosz, Liczyrzepa czy Rzepiór. Władca Karkonoszy zakochał się w pięknej córce świdnickiego księcia, którą porwał do karkonoskiego zamczyska. Przebiegła księżniczka wpadła jednak na pomysł ucieczki z rąk porywacza – kazała mu policzyć wszystkie rzepy na okolicznych łąkach, by uciec do ukochanego narzeczonego. Starsi mieszkańcy Szklarskiej Poręby twierdzą, że łkanie Karkonosza można usłyszeć w górach do dziś. W innych wersjach legendy władca jawi się jednak jako postać starca włóczęgi z nieodłącznym atrybutem – kosturem. Duch Gór jest w nich przede wszystkim strażnikiem przyrody gotowym ukarać tych, którzy nie okazują naturze należytego szacunku.

W Szklarskiej Porębie można się natknąć na wiele miejsc i obiektów związanych z Karkonoszem – od pomnika po nazwany jego imieniem szlak turystyczny.

Szklarska Poręba – atrakcje dla dzieci, które zachęcą je do górskich wędrówek

Magiczny Szlak Ducha Gór liczy aż 34 punkty i znajduje się na niej wiele ciekawych obiektów, dlatego na jego przejście warto przeznaczyć cały dzień. W Informacji Turystycznej (przy ul. Jedności Narodowej 1A; poza sezonem jest nieczynna w niedzielę) można się wyposażyć w Księgę Skarbów – zestaw składający się z teczki na zebrane skarby, przewodnika z mapą, oraz notesu i specjalnej kredki. Celem wyprawy jest bowiem odrysowanie hologramów z wybranych 16 punktów ze szlaku. Dzięki poradnikowi możesz zdecydować się na jedną z trzech różnych tras, ale równie dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie wszystkich wybranych miejsc.

  • Wodospad Szklarki – to drugi co do wysokości wodospad w Szklarskiej Porębie, który mieści się niedaleko centrum. Prowadzący do niego szlak docenią zwłaszcza rodzice z najmłodszymi dziećmi. Trasa jest bowiem dość krótka, prosta i odpowiednia dla początkujących – jej przejście zajmie nieco ponad dwie godziny. Wyprawa do Wodospadu Szklarki będzie dobrą okazją, by pokazać dzieciom różnorodne struktury geologiczne i – zależnie od pory roku ­– górską roślinność. Pamiętaj, że stanowi on część Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego przed wejściem na jego teren trzeba będzie zaopatrzyć się w bilety.
  • Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada” – jeśli Twoje dzieci rozpiera energia, warto zabrać je na przejażdżkę kolejką grawitacyjną Alpine Coaster. Specjalne zadaszenia sprawiają, że można z niej korzystać przez cały rok. Turyści chętnie odwiedzają też Wieżę Emocji, pozwalającą doświadczyć stanu nieważkości podczas spadania, pole do gry w minigolfa czy Ogród Dmuchańców. Zimą działa tu też lodowisko. Park jest otwarty codziennie.
  • Dinopark – czy wiesz, że w Szklarskiej Porębie zobaczysz dinozaury? Są to oczywiście rekonstrukcje naturalnej wielkości. Oprócz tego miejsce oferuje seans w kinie 6D, które uruchomi wiele zmysłów, małpi gaj – park linowy dla najbardziej rozbrykanych pociech, kolejkę Flinstonów i galerię iluzji. Park znajdziesz przy ul. Muzealnej 7, a na jego zwiedzanie możesz się wybrać w każdy dzień tygodnia.
  • Muzeum Mineralogiczne – obejrzycie tu skamieniałości dinozaurów i innych zwierząt kopalnych, kolekcję minerałów i skał, meteoryt Gibeon oraz las karboński, czyli skamieniałe pnie dadoksylonów sprzed 300 milionów lat. Muzeum znajduje się przy ul. Kilińskiego 20 i jest otwarte codziennie.

Szklarska Poręba noclegi – komfortowy pobyt w górach

Apartamenty w Szklarskiej Porębie będą na pewno najwygodniejszą opcją – zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Rezerwując komfortowe noclegi, zyskasz pewność, że wszyscy doskonale wypoczniecie po całodniowej wycieczce i dniu pełnym wrażeń.

Malownicze górskie widoki i wiele atrakcji na trasie stworzonych z myślą o dzieciach sprawiają, że jeśli myślisz o rodzinnej wyprawie w góry, najlepszym wyborem może się okazać Szklarska Poręba. Noclegi w tym mieście pozwolą Ci się cieszyć prawdziwie świeżym powietrzem i spędzić czas z rodziną niezależnie od tego, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy niespieszne górskie przechadzki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij