Wodospad Szklarki w Karkonoszach

Ze Szklarską Porębą silnie wiąże się barwna legenda o władcy Karkonoszy, która do dziś budzi żywe zainteresowanie badaczy, literatów i muzyków. Obecnie możesz się udać w podróż śladem tej baśniowej postaci. Magiczny Szlak Ducha Gór to atrakcja turystyczna z elementami gry terenowej przygotowana specjalnie dla dzieci. Sprawdź, jakie atrakcje Szklarska Poręba oferuje najmłodszym!

Z tekstu dowiesz się:

  • co zwiedzisz z dziećmi w Szklarskiej Porębie,
  • jakie noclegi w Szklarskiej Porębie pozwolą Ci się cieszyć wyjątkową atmosferą tego miasta.

Duch Gór o wielu imionach to bohater czeskich, niemieckich i polskich legend – jest znany jako Karkonosz, Liczyrzepa czy Rzepiór. Władca Karkonoszy zakochał się w pięknej córce świdnickiego księcia, którą porwał do karkonoskiego zamczyska. Przebiegła księżniczka wpadła jednak na pomysł ucieczki z rąk porywacza – kazała mu policzyć wszystkie rzepy na okolicznych łąkach, by uciec do ukochanego narzeczonego. Starsi mieszkańcy Szklarskiej Poręby twierdzą, że łkanie Karkonosza można usłyszeć w górach do dziś. W innych wersjach legendy władca jawi się jednak jako postać starca włóczęgi z nieodłącznym atrybutem – kosturem. Duch Gór jest w nich przede wszystkim strażnikiem przyrody gotowym ukarać tych, którzy nie okazują naturze należytego szacunku.

W Szklarskiej Porębie można się natknąć na wiele miejsc i obiektów związanych z Karkonoszem – od pomnika po nazwany jego imieniem szlak turystyczny.

Szklarska Poręba – atrakcje dla dzieci, które zachęcą je do górskich wędrówek

Magiczny Szlak Ducha Gór liczy aż 34 punkty i znajduje się na niej wiele ciekawych obiektów, dlatego na jego przejście warto przeznaczyć cały dzień. W Informacji Turystycznej (przy ul. Jedności Narodowej 1A; poza sezonem jest nieczynna w niedzielę) można się wyposażyć w Księgę Skarbów – zestaw składający się z teczki na zebrane skarby, przewodnika z mapą, oraz notesu i specjalnej kredki. Celem wyprawy jest bowiem odrysowanie hologramów z wybranych 16 punktów ze szlaku. Dzięki poradnikowi możesz zdecydować się na jedną z trzech różnych tras, ale równie dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie wszystkich wybranych miejsc.

  • Wodospad Szklarki – to drugi co do wysokości wodospad w Szklarskiej Porębie, który mieści się niedaleko centrum. Prowadzący do niego szlak docenią zwłaszcza rodzice z najmłodszymi dziećmi. Trasa jest bowiem dość krótka, prosta i odpowiednia dla początkujących – jej przejście zajmie nieco ponad dwie godziny. Wyprawa do Wodospadu Szklarki będzie dobrą okazją, by pokazać dzieciom różnorodne struktury geologiczne i – zależnie od pory roku ­– górską roślinność. Pamiętaj, że stanowi on część Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego przed wejściem na jego teren trzeba będzie zaopatrzyć się w bilety.
  • Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada” – jeśli Twoje dzieci rozpiera energia, warto zabrać je na przejażdżkę kolejką grawitacyjną Alpine Coaster. Specjalne zadaszenia sprawiają, że można z niej korzystać przez cały rok. Turyści chętnie odwiedzają też Wieżę Emocji, pozwalającą doświadczyć stanu nieważkości podczas spadania, pole do gry w minigolfa czy Ogród Dmuchańców. Zimą działa tu też lodowisko. Park jest otwarty codziennie.
  • Dinopark – czy wiesz, że w Szklarskiej Porębie zobaczysz dinozaury? Są to oczywiście rekonstrukcje naturalnej wielkości. Oprócz tego miejsce oferuje seans w kinie 6D, które uruchomi wiele zmysłów, małpi gaj – park linowy dla najbardziej rozbrykanych pociech, kolejkę Flinstonów i galerię iluzji. Park znajdziesz przy ul. Muzealnej 7, a na jego zwiedzanie możesz się wybrać w każdy dzień tygodnia.
  • Muzeum Mineralogiczne – obejrzycie tu skamieniałości dinozaurów i innych zwierząt kopalnych, kolekcję minerałów i skał, meteoryt Gibeon oraz las karboński, czyli skamieniałe pnie dadoksylonów sprzed 300 milionów lat. Muzeum znajduje się przy ul. Kilińskiego 20 i jest otwarte codziennie.

Szklarska Poręba noclegi – komfortowy pobyt w górach

Apartamenty w Szklarskiej Porębie będą na pewno najwygodniejszą opcją – zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Rezerwując komfortowe noclegi, zyskasz pewność, że wszyscy doskonale wypoczniecie po całodniowej wycieczce i dniu pełnym wrażeń.

Malownicze górskie widoki i wiele atrakcji na trasie stworzonych z myślą o dzieciach sprawiają, że jeśli myślisz o rodzinnej wyprawie w góry, najlepszym wyborem może się okazać Szklarska Poręba. Noclegi w tym mieście pozwolą Ci się cieszyć prawdziwie świeżym powietrzem i spędzić czas z rodziną niezależnie od tego, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy niespieszne górskie przechadzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here