Szlak Zabytków Techniki – Poczuj przemysł na własnej skórze

Szlak Zabytków Techniki – Poczuj przemysł na własnej skórze

Na mapie Polski istnieje takie miejsce, które łączy w sobie dwa zupełnie różne światy: przemysłowy i naturalny. Górny Śląsk, bo właśnie o nim mowa, to region charakteryzujący się ciekawą historią i bogatą tradycją. To miejsce wypełnione po brzegi wspaniałymi zabytkami i obiektami, którymi warto się zainteresować. Umożliwia nam to Szlak Zabytków Techniki, który w chwili obecnej łączy aż 40 niesamowitych atrakcji. W tym artykule poznasz wyjątkową trasę osadzoną na południu Polski i poczujesz magię industrialnych miejsc. Daj się ponieść fantazji i choć na chwilę zrób krok w stronę przeszłości.

Czym jest Szlak Zabytków Techniki?

Szlak Zabytków Techniki to wyjątkowa trasa zrzeszająca obiekty przemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska w trzydziestu różnych miastach; wśród nich można wymienić na przykład: Katowice, Zabrze, Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry, Rudę Śląską, Żywiec czy Cieszyn. Zabytki znajdujące się na Szlaku związane są przede wszystkim z tradycją górniczą i hutniczą, ale także z energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Trzeba przyznać, że oferta Szlaku Zabytków Techniki jest niezwykle szeroka, a obecne w niej atrakcje spełnią oczekiwania zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Budowle z charakterem

Podczas odwiedzania poszczególnych obiektów Szlaku turyści mają niepowtarzalną możliwość obcowania z „żywymi” zabytkami, a to niezaprzeczalnie wychodzi poza standardowe zwiedzanie w oparciu o prezentację eksponatów w muzealnych gablotach. Obraz jednak nie robiłby tak dużego wrażenia, gdyby nie opowiedziana o nim historia! Trudno znaleźć kogoś, kto zna historię regionu lepiej, niż lokalni przewodnicy. To właśnie za ich sprawą zwiedzanie przenosi turystów w zupełnie inny wymiar i pozwala im poczuć ducha przeszłości.

Powrót do… Przeszłości?

Dzięki nowatorskiemu podejściu do turystyki osoby zwiedzające trasę mogą usłyszeć szum silników i stukot maszyn. Mają możliwość poczucia zapachu świeżego drewna i niepokojącego zimna podziemi. To jednak nie wszystko – warto podkreślić, że eksponaty prezentowane na Szlaku Zabytków Techniki nie są jedynie obiektami służącymi do oglądania. W każdej chwili można ich dotknąć i na własnej skórze poczuć ciężar czy fakturę. W efekcie zwiedzający mogą nie tylko poznać industrialne dziedzictwo Śląska, ale także poczuć to, co składa się na jego niepowtarzalny klimat. Wszystko to sprawia, że wycieczka po tej trasie Górnego Śląska prezentuje zupełnie inny wymiar zwiedzania i przedstawiania historii.

Najpopularniejsze obiekty Szlaku Zabytków Techniki

Podczas wycieczki po Szlaku Zabytków Techniki goście mogą przeżyć przygody, jakich na próżno szukać w innych zakątkach Polski. Na przykład – w zabrzańskim Szybie Maciej turyści mają niepowtarzalną możliwość zwiedzania kompleksu dawnej zabudowy kopalni z początku XX wieku. Trasa przewiduje również atrakcje dla amatorów zupełnie innego typu rozrywki – w Siemianowicach Śląskich można odwiedzić niezwykły Park Tradycji, zaś w Radzionkowie – Muzeum Chleba. Szczególne zainteresowanie zdobywają miejscowe browary: Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Browar w Cieszynie oraz Browar w Żywcu. To właśnie tam zwiedzający poszerzają swoją wiedzę na temat browarnictwa oraz mogą dokonać degustacji regionalnych piw.

Więcej informacji o ofercie Szlaku znajdziesz w materiałach stworzonych przez Tomasza Rożka, który postanowił odwiedzić Górny Śląsk i pokazać swoim widzom poindustrialne krajobrazy. Zachęcamy do śledzenia kanału Tomasza oraz strony Szlaku Zabytków Techniki – filmiki lada moment ujrzą światło dzienne!

Szlak Zabytków Techniki – Markowy produkt turystyczny

Szlak Zabytków Techniki cieszy się ogromną popularnością – w samym roku 2018 trasę przebyło ponad milion osób! Potwierdzają to liczne nagrody i tytuły zdobywane przez projekt na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wśród wyróżnień możemy wymienić na przykład tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Roku 2007, wyróżnienie Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich w kategorii najlepszy produkt turystyczny.

Dowiedz się więcej: https://www.zabytkitechniki.pl/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij