Podróżowanie rowerem po Europie co trzeba wiedzieć

Podróżowanie rowerem po Europie: co trzeba wiedzieć?

Aby podróż rowerem po Europie była przyjemna, warto ją odpowiednio zaplanować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zobacz, co trzeba wiedzieć wybierając się w trasę po Europie? Czy znajomość przepisów ruchu drogowego i odpowiednia kondycja wystarczą? 

Jak się przygotować do wyprawy rowerowej po Europie?

Do wyprawy rowerowej, w szczególności tej dłuższej, należy się dobrze przygotować nie tylko pod kątem fizycznym, ale również mentalnym czy logistycznym. Niezwykle istotny jest również stan techniczny naszego roweru oraz to, co ze sobą zabierzemy. Dużo zależy również od celu naszej podróży. Warto pamiętać, że nie każdy europejski kraj jest taki sam, różne są zwyczaje, kultura jazdy, a także przepisy ruchu drogowego. Inaczej zachowamy się na holenderskich drogach, inaczej w Niemczech czy Norwegii. Co warto wiedzieć podróżując rowerem w Holandii przeczytasz na https://krzysztofskok.pl, w tym kraju będziesz musiał m.in. zaopatrzyć się w dzwonek rowerowy, aby uniknąć mandatu. Z kolei w Niemczech możesz zapłacić karę pieniężną za jazdę na rowerze bez trzymania kierownicy. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z przepisami ruchu drogowego panującymi w danym państwie. 

Ponadto już kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem należy przygotować się do niego fizycznie i mentalnie. Należy wypracować odpowiednią kondycję (w zależności od trasy, jaką zaplanowaliśmy), aby uniknąć zakwasów i kontuzji. Warto również wprowadzić odpowiednią dietę, a także ustalić trasę, przestudiować mapy i przeprowadzić dokładne rozeznanie terenu. Dobrym pomysłem będzie również wcześniejsze zaplanowanie noclegów, dziennego dystansu, jaki chcemy przejechać oraz ewentualnych atrakcji, które warto zobaczyć po drodze.  

Transport roweru samolotem

Nie zawsze będziemy chcieli (lub mogli) podróżować wyłącznie rowerem, czasem, aby się przemieścić, na przykład do Wielkiej Brytanii, skorzystamy z samolotu. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego sprzętu, każda część roweru może podczas transportu ulec skrzywieniu lub co gorsza złamaniu, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Pamiętajmy o spuszczeniu powietrza z opon, a także odkręceniu pedałów czy przyczepieniu kierownicy do ramy. A jak spakować rower do samolotu? Sposobów jest wiele, można zaopatrzyć się w specjalną walizkę, a także torbę na rower lub wybrać tańszą opcję, czyli karton. Jest lekki, łatwo go dociąć i dostosować do wymiarów narzucanych przez linie lotnicze, wydaje się więc idealną (choć mało estetyczną) opcją. 

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Wypadki i kontuzje zdarzają się bardzo często, szczególnie podczas długich wypraw rowerowych. Na terenie Europy możemy uzyskać podstawową pomoc w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak nie refunduje ona wszystkich usług medycznych. Dlatego wybierając się w podróż rowerową po Europie, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, a także OC rowerzysty. Obecnie w żadnym europejskim kraju OC rowerzysty nie jest obowiązkowe, jednak koszt takiej polisy jest dość niski, a ubezpieczenie może nas uratować podczas niejednej nieprzyjemnej sytuacji. Warto również zainwestować w assistance rowerowy, który może obejmować m.in. transport i naprawę roweru czy odszkodowanie w przypadku kradzieży roweru. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij