Olkusz – co warto zwiedzić

Z region Małopolski kojarzyć się może głównie z historycznym Krakowem. Okazuje się, że rocznie do samego Krakowa przybywa ponad 10 milionów turystów z całego świata. Jednak historia, zabytki i widoki ściągają podróżników nie tylko do miasta, ale i jego okolic, czego przykładem może być piękny Olkusz położy w pobliżu.

Małopolska jest gwarancją wspaniałego wypoczynku. Zapewnia moc atrakcji w zasadzie dla każdego podróżującego, ponieważ jest ona skrytką przepięknych miejsc. Oprócz wspomnianego już Krakowa, w którym wiele jest historycznych zabytków do obejrzenia – Rynek, Wawel, Smocza Jama i Smok Wawelski, można pokusić się również o zwiedzanie Ojcowa na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej w Dolinie Prądnika. Jest to bardzo malownicze miejsce z kilkoma punktami, które trzeba zobaczyć. I tak warto wybrać się do Zamku Kazimierza Wielkiego pochodzącego z XIV wieku czy do Kaplicy na Wodzie, o której mówi się w całej Europie. Co więcej w Ojcowskim Parku znajduje się wiele domów z przełomu XIX i XX wieku budowanych w stylu szwajcarskim, czego nie zobaczy się z pewnością na innych obszarach w Polsce. Oprócz Olkusza warto też udać się do Tyńca, gdzie znajduje się Opactwo Benedyktynów.

Punktem najbardziej charakterystycznym – zaraz obok Krakowa – dla Małopolski jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Oprócz tego, że jest ona atrakcją samą w sobie, ponieważ można zwiedzać kopalnię na kilku metrach pod ziemią, to w jej wnętrzach znajduje się także Kaplica Świętej Kingi. Wychodząc na powierzchnię zaś, warto udać się do Zamku Żupny. Co więcej, atrakcje znajdują się również nieco dalej – w Niepołomicach. To tam znajduje się zamek wybudowany przez wspomnianego już Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Również Kalwaria Zebrzydowska jest punktem licznych wycieczek krajoznawczych, ponieważ do tam znajduje się słynne Sanktuarium Pasyjno Maryjne. W Krzeszowicach zaś znaleźć można Pałac Potockich.

Jak widać więc Małopolska to region, który przyciągnie każdego. Należy również wspomnieć, iż jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. We wspomnianym Ojcowie, ale i okolicach – Krakowie, Olkuszu (sprawdź pokoje w Olkuszu: http://www.victoria.olkusz.pl/pokoje.html), Tyńcu, istnieje wiele szlaków pieszych i rowerowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here