Olkusz – co warto zwiedzić

Olkusz – co warto zwiedzić?

Z region Małopolski kojarzyć się może głównie z historycznym Krakowem. Okazuje się, że rocznie do samego Krakowa przybywa ponad 10 milionów turystów z całego świata. Jednak historia, zabytki i widoki ściągają podróżników nie tylko do miasta, ale i jego okolic, czego przykładem może być piękny Olkusz położy w pobliżu.

Małopolska jest gwarancją wspaniałego wypoczynku. Zapewnia moc atrakcji w zasadzie dla każdego podróżującego, ponieważ jest ona skrytką przepięknych miejsc. Oprócz wspomnianego już Krakowa, w którym wiele jest historycznych zabytków do obejrzenia – Rynek, Wawel, Smocza Jama i Smok Wawelski, można pokusić się również o zwiedzanie Ojcowa na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej w Dolinie Prądnika. Jest to bardzo malownicze miejsce z kilkoma punktami, które trzeba zobaczyć. I tak warto wybrać się do Zamku Kazimierza Wielkiego pochodzącego z XIV wieku czy do Kaplicy na Wodzie, o której mówi się w całej Europie. Co więcej w Ojcowskim Parku znajduje się wiele domów z przełomu XIX i XX wieku budowanych w stylu szwajcarskim, czego nie zobaczy się z pewnością na innych obszarach w Polsce. Oprócz Olkusza warto też udać się do Tyńca, gdzie znajduje się Opactwo Benedyktynów.

Punktem najbardziej charakterystycznym – zaraz obok Krakowa – dla Małopolski jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Oprócz tego, że jest ona atrakcją samą w sobie, ponieważ można zwiedzać kopalnię na kilku metrach pod ziemią, to w jej wnętrzach znajduje się także Kaplica Świętej Kingi. Wychodząc na powierzchnię zaś, warto udać się do Zamku Żupny. Co więcej, atrakcje znajdują się również nieco dalej – w Niepołomicach. To tam znajduje się zamek wybudowany przez wspomnianego już Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Również Kalwaria Zebrzydowska jest punktem licznych wycieczek krajoznawczych, ponieważ do tam znajduje się słynne Sanktuarium Pasyjno Maryjne. W Krzeszowicach zaś znaleźć można Pałac Potockich.

Jak widać więc Małopolska to region, który przyciągnie każdego. Należy również wspomnieć, iż jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. We wspomnianym Ojcowie, ale i okolicach – Krakowie, Olkuszu (sprawdź pokoje w Olkuszu: http://www.victoria.olkusz.pl/pokoje.html), Tyńcu, istnieje wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij