jakie są różnice między ESTA a wizą do USA

Jakie są różnice między ESTA a wizą do USA?

Esta czy wiza – oto pytanie, które stawia sobie ogromna ilość osób planujących wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Do ziemi obiecanej, która jest marzeniem ogromnej ilości osób. Wizę znają wszyscy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są różnice pomiędzy nią a Estą. Czas więc na to, aby je wskazać, dzięki czemu udzielenie odpowiedzi na takie pytania, wcale nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Specjalne wymagania na podróż

Każdy Polak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wyjazd do USA nigdy tak naprawdę nie był możliwy bez specjalnego pozwolenia. Do takiej Portugalii, czy też do Albanii lub do wielu innych krajów, potrzebny był tylko paszport lub ewentualnie dowód osobisty. W przypadku Stanów Zjednoczonych potrzebna była wiza. Nigdy tak do końca nie można było być pewnym tego, czy owa wiza zostanie wydana. Esta czy wiza? O co tak naprawdę chodzi? Pierwsza różnica pomiędzy tymi dwoma dokumentami polega na okresie pobytu. Jeżeli ktoś jedzie do Stanów na krócej niż 90 dni, to nie musi specjalnie starać się o wizę. Wystarczy tylko złożyć wniosek o Estę, aby móc rozpocząć swoją wymarzoną podróż. Złożenie takiego wniosku nie powinno stanowić większego problemu.

Esta na wakacje

Aby wskazać więcej różnic pomiędzy tymi dwoma dokumentami, należy nieco więcej opowiedzieć o Esta. Oprócz krótkiego czasu pobytu w USA (poniżej 90 dni), o taki dokument mogą się ubiegać także osoby, które planują pobyt bezpłatny (bez uzyskiwania żadnych korzyści zarobkowych) lub w celach turystycznych. W tym drugim przypadku nie brakuje osób, które w końcu na własne oczy chcą się przekonać jak wygląda Miasto Aniołów lub NY. O Estę mogą starać się osoby, które mają bilet, ale w obydwie strony. Na dodatek muszą one posiadać paszport elektroniczny lub biometryczny. Ostatnim warunkiem jest konieczność bycia mieszkańcem jednego z krajów, które w programie Esta uczestniczą. Na szczęście, Polska ma to do siebie, że od pewnego czasu jest członkiem tego programu i każdy obywatel, który spełnia wyżej wymienione warunki, może o Esta się starać.

Wiza do USA

A dla kogo jest wiza do Stanów? O ten dokument na pewno muszą postarać się osoby, które planują na terenie kraju przebywać dłużej niż 90 dni. Trzeba wiedzieć, ze proces wydawania wizy jest znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany. Jak już było wcześniej powiedziane, nie zawsze jest powiedziane, że taki dokument się otrzyma. Kto jeszcze może o wizę się postarać? Wszystkie te osoby, które nie otrzymały Esty. Nawet, jeżeli ten okres pobytu w USA będzie krótszy niż 90 dni. Do wyboru są różne rodzaje wiz, jak chociażby wiza turystyczna, biznesowa, studencka, itd. Jeżeli ktoś planuje pobyt w konkretnym terminie, to czym prędzej taki wniosek o wizę winien składać. Nawet, jeżeli coś będzie nie tak, to na pewno będzie można zdążyć dopełnić wszystkiego rodzaju formalności. Tak , aby każda osoba była w stanie w przewidzianym czasie wyjechać do Stanów Zjednoczonych. W końcu uda się spełnić swój amerykański sen o pobycie w tym wyjątkowym kraju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij