Ubrania na narty – tych elementów nie można pominąć

Już niedługo rozpocznie się oczekiwany przez narciarzy sezon zimowy. Jazda na nartach jest niewątpliwie przyjemnością, jednak należy odpowiednio się do niej przygotować. Nie tylko ważna jest rozgrzewka, osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami powinny wybrać się na naukę jazdy na nartach, aby uniknąć wypadku.

Również kluczowe znaczenie mają ubrania na narty. Zatem jakich elementów nie można pominąć?

Bo bielizna termoaktywna to podstawa

Jak wiadomo podczas jazdy na nartach pocimy się, a jednocześnie temperatura jest ujemna. Zatem w takiej sytuacji o przeziębienie nietrudno. Dlatego tak ważna jest odpowiednia bielizna. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie wody na powierzchnię. Zatem stanowi ona pierwszą warstwę ochronną. Chroni przez zimnem.

Oczywiście bielizna termoaktywna powinna dobrze przylegać do ciała. Najlepiej, aby były to długie spodnie i bluzka z długim rękawem. Taka bielizna wykonana jest z najwyższej jakości poliestru, dzięki temu chroni przez zimnem, ale również pozwala skórze oddychać.

Aby ograniczyć brzydki zapach warto zdecydować się na bieliznę ze srebrną nitką, która dodatkowo ma działanie antybakteryjne.

Buty to najważniejszy element

Często wśród instruktorów jazdy na nartach można usłyszeń zdanie, że odpowiednie buty narciarskie są ważniejsze nawet niż narty. Jest w tym dużo prawdy, wszak buty chronią przed zimnem i odmarzaniem, a jednocześnie mają zapewnić pełen komfort. Tutaj kluczowe jest dopasowanie rozmiaru, zatem buty nie mogą być, ani za duże, ani też za małe.

Dzięki doskonałym ociepleniom nie trzeba również zakładać dodatkowych par skarpetek, gdyż takie obuwie w 100% chroni przed zimnem i mrozem. Dla osób początkujących, jak i tych które chodzą do szkoły narciarskiej najlepszym wyborem są buty miękkie, z kolei dla doświadczonych narciarzy najlepiej sprawdzą się buty twarde z masywną i bardzo twardą podeszwą, które lepiej trzymają stopę.

Kurtka – ochrona przed zimnem

Nawet jeżeli uważamy, że nasza kurtka zimowa jest ciepła to na stoku absolutnie się nie sprawdzi. Odzież na narty musi być specjalnie do tego przeznaczona, gdyż stosuje się do tego celu wzmocnione materiały, ale również wodoodporne membrany.

Zatem kurtka musi być nieprzemakalna, ale również termoaktywna. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie znajdują się na metce kurtki.  Oznaczenie takie jak 5000/5000 informują, że kurtka nie przepuszcza słupa wody na poziomie 5000 mm na metr kwadratowy, z kolei drugie oznaczenie odnosi się do oddychalności.

Zatem 5000 oznacza, że  kurtka może przepuścić 5000 gram pary wodnej wydzielanej przez ciało narciarza. Następnie przy wyborze warto zwrócić uwagę na wygodę, otóż kurtka nie może krępować ruchów i musi być po prostu wygodna.  W przypadku wysokiej jakości kurtek nie trzeba stosować innych ocieplaczy.

Spodnie narciarskie – postaw na jakość

Podobnie jak kurtka, spodnie narciarskie muszą również być ciepłe, ale także nieprzemakalne. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje membrany, może to być membrana hydrofilowa, jak i mikroporowata.

Takie spodnie są wodoodporne, ale również mają świetną wentylację. Nie można zatem założyć np. spodni dresowych, bo niestety są one przemakalne.

Dotyczy to zarówno osób, które odbywają naukę jazdy na nartach w szkole narciarskiej, ale również doświadczonych narciarzy.

Warto tutaj zauważyć, że typowe spodnie narciarskie są wąskie na górze i rozszerzają się ku dołowi, aby dobrze dopasować się do butów.

Oczywiście takie spodnie muszą też być wygodne, zatem warto wybierać modele, które dobrze leżą, ale nie mogą być obcisłe, gdyż komfort jazdy zdecydowanie na tym cierpi.

Warto zatem pamiętać, że jadąc na stok trzeba wybrać odpowiednie ubrania. Muszą one być najwyższej jakości. Nieprzemakalność i termoaktywność w tym przypadku to podstawa. Oczywiście trzeba również pamiętać o rękawiczkach, które chronią przed zimnem i jednocześnie zabezpieczają nadgarstek.

Niezbędny jest także kask, ale o tym chyba nie trzeba nikomu przypominać. Kask jest obowiązkowy dla dzieci do 18 roku życia, co nie oznacza, że potem można jeździć bez niego. Trzeba tutaj pamiętać, że kask jest swego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa, a na zdrowiu i życiu nie można oszczędzać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij