Jak zdać prawo jazdy w UK?

Posiadanie własnego auta i prawa jazdy jest bardzo wygodne, służy oszczędności czasu i swobodnemu przemieszczaniu się. Często jest to również niezbędne do rozwoju życia zawodowego oraz zdobycia wymarzonej, lepiej płatnej pracy. Nie inaczej wygląda to w przypadku Polaków mieszkających za granicą, którzy decydują się na zrobienie prawa jazdy w UK. Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii muszą podjąć jednak odpowiednie kroki, aby zdobyć wymarzone uprawnienia. Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku? I czy jest to w ogóle możliwe? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Prawo jazdy w UK po polsku – czy jest to możliwe?

Dla wielu Polaków mieszkających za granicą główną przeszkodzą w spełnianiu marzeń oraz realizowaniu celów jest język. W przypadku prawo jazdy, niezrozumienie jakiegokolwiek przepisu bądź polecenia egzaminatora, może skutkować negatywnym wynikiem testu. Czy zatem osoba, która nie włada płynnie językiem angielskim, musi zrezygnować z prawo jazdy? Nic bardziej mylnego! Wiele szkół jazdy, w tym Croydons, oferuje dwujęzyczne materiały szkoleniowe, dzięki którym nauka będzie przyjemnością, a samo przygotowanie do egzaminów przebiegnie bez najmniejszych problemów.   

 Jak wygląda kurs na prawo jazdy w UK?

Zanim rozpoczniemy kurs, należy spełnić kilka warunków, w tym:

  • mieć ukończone 17 lat;
  • przebywać w UK przynajmniej od 185 dni;
  • przejść badania lekarskie;
  • posiadać tymczasowe prawo jazdy (ang. Provisional Driving Licence).

Po dopełnieniu wszelkich formalności, możemy rozpocząć swoją przygodę z przygotowaniem do egzaminów. Jeżeli jesteś Polakiem z niewystarczającą znajomością języka angielskiego i chcesz zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów w UK, musisz sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Wspomnieliśmy już, że jedną z placówek, która oferuje dwujęzyczne materiały szkoleniowe z certyfikowanym tłumaczeniem, jest Croydons. Oprócz pomocy naukowych ośrodek zapewnia również polskich instruktorów oraz ciągłe wsparcie na każdym etapie przygotowań. Warto więc wyposażyć się we wszystkie niezbędne poradniki oraz testy, a po zdaniu obu części teoretycznych egzaminu, zgłosić się do specjalistów w celu wyjeżdżenia godzin i przygotowania do części praktycznej. Co istotne, w przeciwieństwie do kursu na prawo jazdy w Polsce, w UK nie obowiązuje stała liczba godzin. Sami decydujemy, ile czasu na drodze potrzebujemy, aby być w pełni gotowym do przystąpienia do egzaminu. Zazwyczaj okres pracy z instruktorem trwa od 3 do 4 dni, po czym przyszli kierowcy podejmują, najczęściej udaną, próbę uzyskania uprawnień.

 Obowiązkowe egzaminy, czyli jak zdać prawo jazdy w UK po polsku

To, o czym nie należy zapominać, starając się o zdanie prawo jazdy w UK, jest kierunek ruchu. W przeciwieństwie do Polski, w Wielkiej Brytanii obowiązuje jazda po lewym pasie, a każde zjechanie na prawą stronę jezdni podczas egzaminu skutkuje jego natychmiastowym oblaniem. Jak wygląda natomiast sam test na prawo jazdy w UK? Tak jak w Polsce, składa się on z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Podczas tej pierwszej, sprawdzana jest znajomość przepisów ruchu drogowego, jak i trzeźwość umysłu oraz czas reakcji podczas sytuacji kryzysowej. Aby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy zdobyć odpowiednio 43 i 44 pkt z każdej części testu. Dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego, możemy przystąpić do przygotowania się do części praktycznej. Ta, podobnie jak w naszym kraju, trwa około 30-40 minut i polega na zaliczeniu wyznaczonych manewrów oraz sprawdzeniu, jak kursant radzi sobie z jazdą na drodze. Centra egzaminacyjne mają wyznaczone specjalne trasy, zawierające możliwie jak najwięcej różnych typów sytuacji drogowych, tj. ronda czy skrzyżowania. To pozwala im ocenić, czy kandydat jest gotów, aby stać się pełnoprawnym kierowcą w Wielkiej Brytanii. Jeżeli jazda nie będzie budziła ich wątpliwości, a wszystkie manewry zostaną zaliczone bez większych problemów (dopuszczalne 15 drobnych błędów), egzamin zakończy się wynikiem pozytywnym.

 

Uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów w UK wymaga od nas jednej, istotnej wiedzy, tj. znajomości języka angielskiego. Jeżeli sprawia Ci on problemy na co dzień, zrozumienie przepisów ruchu drogowego panujących w kraju będzie nie lada wyzwaniem. To jednak nie skreśla Cię jako kandydata na potencjalnego kierowcę! Skontaktuj się z Croydons, szkołą jazdy specjalizująca się w szkoleniu Polaków, a uzyskasz dwujęzyczne materiały szkoleniowe oraz wsparcie polskich instruktorów i już niebawem zyskasz możliwość odbycia pierwszej podróży po brytyjskich drogach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij