Jak planować lotniczą podróż z przesiadkami

Jak planować lotniczą podróż z przesiadkami?

Samolot to coraz częściej wybierany środek transportu, szczególnie w przypadku, gdy podróż jest długa, a podróżnemu zależy na jak najszybszym znalezieniu się w miejscu docelowym. Warto jednak pamiętać, że do wielu miejsc nie da się dotrzeć jednym lotem i konieczne jest planowanie podróży z przesiadkami. Ta jest już nieco bardziej ryzykowna i lepiej dobrze ją zaplanować.

  1. Jak planować podróż z przesiadkami?
  2. Co jeśli się spóźnisz?

Jak planować podróż z przesiadkami?

Wiele wyszukiwarek lotniczych pomaga w znalezieniu tras z lotami przesiadkowymi, które są zaplanowane tak, aby podróżny miał fizyczną szansę przemieścić się z jednego samolotu do drugiego. Warto pamiętać, że tutaj nie chodzi jedynie o przejście ze strefy przylotów na odloty. Przetransportowany musi zostać bagaż pasażera (chyba, że podróżuje on wyłącznie z podręcznym). W przypadku lotów np. do Stanów Zjednoczonych można spodziewać się dodatkowej kontroli. Czasami przemieszczenie się z jednego terminala na drugi, z jednej bramki do tej położonej na samym końcu (szczególnie na dużych lotniskach) może zająć nieco więcej czasu. Wszystkie te elementy należy brać pod uwagę. Lepiej zawsze mieć dodatkową godzinę zapasu niż denerwować się, czy odprawa nie zamknie się nam przed nosem. Przewoźnicy w tym przypadku są nieubłagani i nie ma co liczyć, że po czasie zostaniemy wpuszczeni do samolotu. Kupując bilety na podróż z przesiadkami, warto zadbać, aby była ona opisana jako jedna podróż, a nie dwie osobne trasy. Może mieć to znaczenie w przypadku spóźnienia się na lot przesiadkowy.

Co jeśli się spóźnisz?

Spóźnienie na lot przesiadkowy może nastąpić z różnych przyczyn. Jeśli źle obliczyłeś swoje szanse i po prostu nie zdążyłeś przemieścić się z jednego samolotu do drugiego, musisz sobie radzić sam. Jeśli jednak spóźnienie wynikało z winy przewoźnika możesz liczyć na jego pomoc: powinien zapewnić ci wyżywienie, napoje, czasami także nocleg i transport. Jeśli za opóźnieniem pierwszego samolotu nie stały bardzo złe warunki pogodowe, zagrożenie bezpieczeństwa ani strajk na lotnisku, możesz także liczyć na odszkodowanie za spóźnienie na lot przesiadkowy. Szerzej o tym, kiedy i jak można się o nie ubiegać, przeczytasz tutaj: https://givt.com/pl/spoznienie-na-lot-przesiadkowy/. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość odszkodowania wpływ na długość trasy lotu, dlatego tak ważne jest, aby cała podróż została zakupiona jako całość, ponieważ wtedy do wysokości odszkodowania liczy się zarówno pierwszy, jak i drugi lot, a w wielu przypadkach może mieć to ogromne znaczenie (na przykład lot do USA przez Frankfurt).

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij