pistolet do lakieru

Co każdy amator mechanik-lakiernik powinien posiadać w swoim garażu?

Naprawy lakiernicze to te, z którymi nieraz możemy poradzić sobie samodzielnie. Oczywiście, aby efekt naszych prac był dobry musimy posiadać odpowiednie narzędzia i preparaty. Zatem w dzisiejszym poradniku podpowiemy, co każdy amator mechanik-lakiernik powinien posiadać w swoim garażu. Na pewno lista ta jest spora, a im więcej profesjonalnych akcesoriów, tym lepiej.

Po pierwsze: dobre środki do mycia karoserii, w tym ścierki z mikrofibry

mycie karoserii

Zanim przystąpisz do prac związanych z naprawami lakierniczymi, musisz doprowadzić samochód do porządku. Zatem potrzebne będą dobre środki do mycia karoserii, które poradzą sobie z uporczywymi plamami, nawet smołą czy żywicą. Choć w przypadku tej ostatniej będziemy mieć do dyspozycji jeszcze inny „arsenał”. Na pewno mycie karoserii wymaga użycia również odpowiednich gąbek i ścierek, nie mogą być zbyt twarde i nie mogą powodować powstawania dodatkowych rys, które w połączeniu z wilgocią są gotową recepturą na powstanie rdzy, której przecież chcemy uniknąć. Zatem jeśli ścierki, to tylko z miękkiego materiału, takiego jak mikrofibra.

Po drugie: glinka do lakieru o odpowiedniej gradacji

Bezpośrednim przygotowaniem do lakierowania jest odtłuszczanie, jednak zanim się do niego przejdzie, trzeba pozbyć się tego, czego nie udało się usunąć na mokro. Poradzi sobie z tym glinka do lakieru. Warto wiedzieć, że glinkowanie nie służy jedynie do usuwania zanieczyszczeń z maski czy drzwi, ale również do pielęgnacji szyb, reflektorów oraz zderzaków czy też felg. Jeśli po umyciu na powierzchni lakieru wyczuwasz opór, to znak, że użycie glinki jest konieczne. Glinkowanie najczęściej wykorzystuje się przed woskowaniem, a także polerowaniem lakieru samochodowego, a także wspomnianym już lakierowaniem, gdyż powierzchnia musi być w każdym przypadku idealnie przygotowana do dalszej pracy z lakierem czy nakładania powłok ochronnych. Do dyspozycji jest twarda, średnio-twarda i miękka glinka do lakieru.

Po trzecie: lakier kolorowy i bezbarwny dobrany na podstawie tabliczki znamionowej

lakiernik

Jeśli chcesz pokryć lakierem odprysk czy też ubytek, to musisz sprawdzić grubość powłoki lakierniczej w tym i sąsiadujących miejscach. To pozwoli Ci lepiej przygotować się do pracy. Zatem miernik grubości lakieru powinien znaleźć się w Twoim wyposażeniu. Oczywiście musisz zadbać o dostęp do odpowiedniego koloru lakieru i dobrej jakości warstwy wierzchniej, czyli lakieru bezbarwnego. Jeśli chodzi o kolor, to na podstawie tabliczki znamionowej dobierzesz odpowiedni odcień. Możesz oczywiście udać się również do mieszalni, gdzie uzyskasz kolor zbliżony do obecnego, wszak pod wpływem promieniowania UV kolor lakieru z czasem ulega zmianie.

Po czwarte: polerka elektryczna, pad polerski i pasty polerskie o różnym stopniu ścieralności do polerowania lakieru

Jeśli Twój lakier jest typu metalic, a aktualnie wygląda bardziej jak mat, to znaczy, że trzeba zadbać o polerowanie. Tu możesz najpierw wykonać glinkowanie. Aby pozbyć się rys na lakierze możesz skorzystać z kombinacji odpowiedniej pasty polerskiej i pada polerskiego. Zatem musisz zaopatrzyć się zarówno w polerkę elektryczną, jak i pady, a także pastę polerską zawierającą grube, umiarkowane bądź drobne ścierniwo. Jak wiadomo past polerskich można używać również nie stosując polerki elektrycznej. Ręczne nakładanie niweluje możliwość zniszczenia powłoki lakierniczej i powstania dodatkowych rys przez nieumiejętne użytkowanie urządzenia. Oczywiście jeśli ma się wprawę w pracach lakierniczych, to można pozwolić sobie na mechaniczne usuwanie rys. Zawsze jednak należy ostrożnie dobierać rodzaj ścierniwa, zaczynając od tych najmniej inwazyjnych.

Co jeszcze warto mieć w swoim garażu?

Oczywiście w garażu warto mieć także zapasowe felgi, wszak zdarza się ich zgubienie. Również opony są koniecznością, ale trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach, a jeśli takich nie mamy, lepiej mieć tylko wymagany jeden zapas, a resztę u mechanika-wulkanizatora. Przyda się również dobra lampa, dzięki której dokonasz oględzin i znajdziesz każdą nawet najdrobniejszą rysę. Przyda się również półka na oleje samochodowe. Wszak ich regularne uzupełnianie jest koniecznością.

Jest jeszcze wiele przydatnych narzędzi i akcesoriów, które mogą przydać się w garażu. Lepiej jednak samodzielnie nie zabierać się za prace związane z konserwacją hamulców czy silnika, zwłaszcza jeśli nie ma się o tym dużego pojęcia. Warto zatem zawsze mierzyć siły na zamiary.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij